Základní škola speciální

výroční zprávy

V základní škole speciální (ZŠS) se vzdělávají žáci se středně těžkým až těžkým mentálním postižením, popřípadě žáci s více vadami a autismem.

Hlavním cílem naší školy je předat dětem takové dovednosti, znalosti a návyky, aby se dokázaly co nejvíce a co nejsamostatněji zapojit do běžného života.
Žáci plní v základní škole speciální devítiletou povinnou školní docházku, školu však mohou navštěvovat deset let.

Vzdělávání je realizováno podle vzdělávacího programu pro základní vzdělávání:

• Základní škola speciální
    1. – 10. ročník   Školní vzdělávací program základní školy speciální, čj.: III-295/2009
  • Základní škola speciální – pro žáky s těžkou formou mentálního postižení (dříve: rehabilitační program)

Prostorové podmínky celé budovy školy plně odpovídají speciálním potřebám žáků, relaxační část třídy, prostor pro individuální práci. Všechny třídy jsou vybaveny vhodným zařízením, moderními speciálními kompenzačními pomůckami, polohovacími židlemi a lavicemi. Téměř každá třída je vybavena osobním počítačem s připojením k internetové síti.

Velmi efektivně se rovněž jeví využití dvou relaxačních místností, které jsou určeny k smyslové terapii u dětí s těžkým mentálním postižením nebo více vadami (již dříve uváděná multisenzorická místnost - snoozelen).

Celkový edukační proces probíhá v blocích a uskutečňuje se na základě upravených  učebních plánů nebo IVP, na jejich tvorbě se podílí učitel, speciální pedagog, psycholog a rodiče žáka. Někteří žáci jsou v rámci komplexnosti v péči pedopsychiatra, pediatra a pracovníků SPC.

Po ukončení povinné školní docházky v základní škole speciální žák získá základy vzdělání.